Bram Stoker Awards

Christchurch City Libraries lists literary prize winners and links to catalogue searches, but we may not hold copies of all titles mentioned.

Each year, the Horror Writers Association presents the Bram Stoker Awards for Superior Achievement, named in honour of Bram Stoker, author of the seminal horror work, Dracula.

The Stokers are given ‘for superior achievement’, not for ‘best of the year’. Like the Oscars, they are non-juried awards. Any work of horror first published in the English language may be considered for a Stoker during the year of its publication.

See the Horror Writers Association for more information and for further award categories.

See more literary prize winners (including Genre prizewinners).

Best Novel

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

 

2006

  • Lisey's storyLisey’s Story Stephen King Winner
  • Headstone City Tom Piccirilli
  • Ghost Road Blues Jonathan Maberry
  • Pressure Jeff Strand
  • Prodigal Blues Gary A. Braunbeck

2005

  • Creepers David Morrell Winner (tie)
  • Dread in the Beast Charlee Jacob Winner (tie)
  • Keepers Gary Braunbeck
  • November Mourns Tom Piccirilli
  • The Hides Kealan Patrick Burke

2004

2003

2002

2001

2000

  • The Travelling vampire show Richard Laymon Winner
  • The Indifference of heaven Gary A. Braunbeck
  • Silent Children Ramsey Campbell
  • The Licking Valley Coon Hunters Club Brian A. Hopkins
  • The Deceased Tom Piccirilli

1999

  • Mr. X Peter Straub Winner
  • Darker than night Owl Goingback
  • Hannibal Thomas Harris
  • Low men in yellow coats Stephen King
  • Hexes Tom Piccirilli

1998

1997

  • Children of the dusk Janet Berliner and George Guthridge Winner
  • The Church of dead girls Stephen Dobyns
  • My Soul to keep Tananarive Due
  • Earthquake weather Tim Powers

1996

  • Green mileThe Green mile Stephen King Winner
  • Exquisite corpse Poppy Z Brite
  • Crota Owl Goingback
  • The Hellfire Club Peter Straub

1995

  • Zombie Joyce Carol Oates Winner
  • Widow Billie Sue Mosiman
  • Deadrush Yvonne Navarro
  • Bone Music Alan Rodgers

1994

  • Dead in the water Nancy Holder Winner
  • The Alienist Caleb Carr
  • From the teeth of angels Jonathan Carroll
  • Insomnia Stephen King
  • The Butcher boy Patrick McCabe

1993

  • The Throat Peter Straub Winner
  • Anno Dracula Kim Newman
  • Blackburn Bradley Denton
  • Drawing blood Poppy Z Brite
  • The Summoning Bentley Little

1992

  • Blood of the lamb Thomas F Monteleone Winner
  • Homecoming Matthew Costello
  • Deathgrip Brian Hodge
  • Hideaway Dean R Koontz
  • Children of the night Dan Simmons

1991

1990

  • Mine Robert R McCammon Winner
  • Savage season Joe R Lansdale
  • Funland Richard Laymon
  • Reign Chet Williamson

1989

  • Carrion comfort Dan Simmons Winner
  • Geek Love Katherine Dunn
  • In a dark dream Charles L Grant
  • Midnight Dean R Koontz
  • The Wolf's hour Robert R McCammon

1988

1987

Print